Yatlarda Otomasyon sistemi teknoloji ile yaşam konforunu arttıran en belirgin ve önemli adım olmuştur. Otomasyon sistemi sayesinde hayatın her alanında kolaylık sağlanarak zaman tasarrufu ve iş gücünde azalma görülmektedir. Otomasyon sistemleri kendi içinde gruplara ayrılmaktadır. Görüntü sistemleri otomasyonu, ses sistemi otomasyonu, güvenlik otomasyon sistemleri, akıllı ev otomasyon sistemleri, yat otomasyon sistemleri gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Akıllı teknoloji ile akıllı cihazlar kullanılmaktadır. Bu sayede kolay ulaşım ve kolay müdahale imkânları oluşmuştur.

Yat otomasyonu sistemleri kapsam olarak yat içerisindeki araç ve gereçleri almaktadır. Sadece aydınlatma, iklimlendirme ya da güvenlik sistemlerinin kullanımında değil, birçok cihaz kullanımında da başarılı veriler vermektedir.

Yat içerisinde belli bir hava yaratmak için önceden ayarlanabilen ışık düzenlemesi ile belli saatlerde belli aralıklarda ve belli kısıklık aydınlıkta aydınlatma sistemi otomasyon ile kontrol edilebilmektedir.

Yat üzerinde belli hareketlere bağlı çalışan sensörler sayesinde güvenlik sağlayabilmektedir. Bu sayede kullanım alanı dışında kalan yerler ya da kullanım dışı saatlerde sensörler yardımı ile hızlı müdahale etmek mümkün kılınmıştır.

Otomasyon sistemlerinde kamera ve ses sitemi ile kusursuz yüzeylerde bile kendini belli etmeyen devreler sayesinde kamera sistemi çekilmektedir. Bu sistem ile ses ve görüntü kaydı oluşturulup canlı ya da bant kaydı olarak akıllı cihazdan anlık izlenebilmektedir.

Profesyonel güvenlik hizmeti ile yat içerisinde oluşacak herhangi bir gaz kaçağı, elektrik devresinde oluşan problemler, yangın, hırsız gibi tehlikelere karşı otomasyon sistemi kayıt tutarak fotoğraf çekimi ve ses kaydı yapmaktadır. Bu şekilde yat içerisinde oluşan güvenlik kaçağı tespit edilebilmektedir.